"Výplatní termín"
Stránka vhodná pro tisk  
předchozí dotaz | další dotaz 
PHCR Dotazy Dotazy (Public)
vybraný dotaz

"Výplatní termín"
vložil PHCR dne 11-02-13, 10:06 AM (GMT)
Dotaz (Milada):
Dobrý den,
v pracovní smlouvě mám sjednaný termín splatnosti mzdy na každého 12.dne v měsíci. Stejné ujednání je i v písemné Informaci pro zaměstnance spolu s rozvržením pracovní doby, způsobem vyplácení....
Již několikrát se stalo, že zaměstnavatel nedodržel termín - personální oddělení nestíhalo zpracovat doklady včas.Objevila se fáma, že se termín měl změnit v kolektivní smlouvě. Je to vůbec možné? Nejsem členem odborů,ale o této případné změně neví nikdo. Pokud by se tedy taková změna mohla sjednat v kolektivní smlouvě, kdo a jakým způsobem mě s ní má seznámit nebo ji projednat?
děkuji

Odpověď (PhDr. D. Gavlasová):
Podle ustanovení § 25 odst. 3 zákoníku práce má zaměstnanec právo být informován o průběhu kolektivního vyjednávání. S ohledem na to, že zákonnými zástupci zaměstnanců jsou odborové organizace, měli by být zaměstnanci informováni především jejich prostřednictvím. Současně jsou obě smluvní strany kolektivní smlouvy, tj. zaměstnavatel i odborová organizace povinny s obsahem a případnou změnou kolektivní smlouvy seznámit zaměstnance nejpozději do 15 od jejího uzavření (viz § 29 ZP).

  nahoru



přehled skupin | dotazy | předchozí dotaz | další dotaz
Powered by DCForumLite Version 3.0 ©1997-2000 by DCScripts. All rights reserved.